Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zaproszenie do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica

Szanowni Państwo!

Z dniem 2021-06-01 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Grzmiącej będzie darmowa wypożyczalnia Academica, która umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych. Możliwość korzystania z terminala cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica.

Academica – administrowany przez Bibliotekę Narodową polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych pełniący także funkcję biblioteki cyfrowej.

Celem Academiki jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, polegającej na przesyłaniu pocztą publikacji drukowanych, wypożyczeniami cyfrowymi. System opiera się na zasobach Repozytorium Cyfrowego Biblioteki Narodowej.

Academica udostępnia cyfrowe wersje publikacji ze szczególnym naciskiem na publikacje przydatne w kształceniu i pracy naukowej za pośrednictwem terminala znajdującego się w bibliotece.

W porównaniu do tradycyjnego polskiego systemu wypożyczeń międzybibliotecznych, z którego korzystać mogą tylko określone typy bibliotek. Academica jest dostępna dla instytucji kultury niezależnie od ich rozmiaru.

W przeciwieństwie do klasycznych wypożyczeń międzybibliotecznych korzystanie z Academiki nie wymaga oczekiwania na przesłanie publikacji pocztą, lecz umożliwia jej natychmiastowe wyświetlenie na terminalu. Przyłączenie do systemu i dalsze
z niego korzystanie jest bezpłatne. Rejestracja użytkowników odbywa się na podstawie karty bibliotecznej potwierdzającej tożsamość.

Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach w bibliotece należących do systemu Academica.

Dyrektor biblioteki

Jadwiga Kasztelan-Massopust

Autor: Jadwiga Kasztelan-Massopust - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grzmiącej

Banery/Logo

Narodowy Program Czytelnictwa
Fundacja Orange
Program Rozwoju Bibliotek
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Program Czytelnictwa 2.0
Biblioteka +